با خدمات اورژانس 115 بیشتر آشنا شوید

بيماريها و حوادث اورژانس به مواردي اطلاق مي گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادي - درماني ، منجر به صدمات عضوي و يا جاني و نيز مشکلات رواني بيمار ميشود. در کشورهاي مختلف جهان براي کاستن از عوارض و مرگ و مير ناشي از بيماري ها و حوادث اورژانس، سيستمي موفق و کارآمد با عنوان " خدمات فوريت هاي پزشکي يا EMS" طراحي شده است که وظيفه اين سيستم، ارائه خدمات درماني بر بالين بيمار در موارد اورژانس و در صورت نياز ، انتقال به مراکز درماني است. اين سيستم در ايران با عنوان فوريت هاي پزشکي 115شناخته مي شود.

از آنجا که با توجه به رشد جمعيت و کمبود امکانات ، ظرفيت پاسخگوئي اين سيستم محدود مي باشد، در نتيجه لازم است تدابيري در اين زمينه انديشيده شود تا حتي با امکانات موجود نيز بتوان از عوارض و مرگ و مير بيماران اورزانس جلوگيري کرد.به همين منظور ، اپراتورهاي اورژانس 115 که وظيفه پاسخگوئي به تماس گيرندگان اورژانس را دارند، از افراد آموزش ديده ( کارشناس پرستاري) انتخاب شده اند تا راهنمايي هاي لازم را در موارد مختلف به شهروندان ارائه دهند و از گسيل بي مورد آمبولانس جلوگيري شود.همچنين وجود پزشکان در واحد ارتباطات اورژانس ، راهي ديگر براي تحقق اين امر مي باشد. در نهايت مهم ترين نکته نحوه برخورد شهروندان عزيز با موارد يا بيماري هاي اورژانس است که مراجعه به جزوات آموزشي و کتبي در اين زمينه توسط اورژانس کشور منتشر مي شود و مي تواند در بسياري از موارد به نحوه پاسخگوئي اين سيستم کمک نمايد.

به خاطر داشته باشيد که تماس با مرکز اورژانس ، الزاما به معناي اعزام آمبولانس بر بالين بيمار نيست. در بسياري از موارد ، راهنمائي کارشناسان و پزشکان اورژانس در واحد ارتباطات مي تواند پاسخگوي سئوالات و مشکلات تماس گيرندگان باشد.ادامه مطلب...
تاریخ: جمعه 28 مهر 1391برچسب:,
ارسال توسط

پرسنل پایگاههای عدل خمینی و ترمینال در روز هفتم مهرماه  با حضور نمادین در ایستگاه شماره 4 آتش نشانی و خدمات ایمنی مشهدروز آتش نشانی را به همکاران خو در این سازمان تبریک گفته  و با اهدای هدیه ای هرچند ناچیز از زحمات آنان تقدیر به عمل آوردند.

 

 ادامه مطلب...
تاریخ: دو شنبه 10 مهر 1391برچسب:,
ارسال توسط جواد ساعدی (مديروبلاگ)

تریاژدر بحران و بلایا

مانور آموزشی تریاژ و انتقال مصدومین در تاریخ سه شنبه 11/07/1391 در مشهد مقدس برگزار میگردد و پایگاههای 13عدل خمینی ، 43ترمینال، 24امدادی، 8سیدی و پایگاه28 طرق ودیگر امبولانسهای وضعیت بحران در این مانور حضور دارند همچنین در این مانور دانشجویان کارشناسی ناپیوسته فوریتهای پزشکی نیز حضور فعال  خواهند داشت  .

در این زمنه بر آن شدیم تا با تهیه جزوه ای آموزشی قدمی هرچند ناچیز در جهت ارتقاء سطح دانش همکاران و دانشجویان عزیز برداریم.

دانلود جزوه تریاژ در بحرانها و بلایا
ارسال توسط مديريت وبلاگ احياء

واريکوسل چيست؟

بیضه عضو جنسی مردان است که درون آن اسپرم سازی صورت می گیرد. به علت این که درجه حرارت محیطی که اسپرم سازی در آن صورت می گیرد باید پایین تر از درجه حرارت بدن باشد (زیر 35 درجه)، برای همین بیضه ها در دو کیسه به نام اسکروتوم در خارج بدن قرار گرفته است. این دوکیسه توسط دو عضله بنام کروماستر در دو طرف تنظیم شده و با تغییر درجه حرارت محیط این دو عضله بیضه ها را به بدن نزدیک و دور می کند. یعنی در محیط های سرد کیسه بیضه ها کوچک شده و کاملا به بدن نزدیک می شود و در محیط های گرم کیسه بیضه ها بزرگ شده و از بدن دور می شود. بیضه ها توسط عروق شریانی و وریدی تغذیه می شود .

واریکوسل یا واریس بیضه به بزرگ شدن و پیچ دار شدن ورید های بیضه گفته می شود. این بزرگ شدن و پیچ دار شدن ورید ها علل مختلفی دارد. واریکوسل بیشتر در سمت چپ می باشد. به علت خونرسانی بیضه چپ به ورید کلیوی و موقعیت آناتومیکی وریدهای سمت چپ اصولا مشکلات بیشتری نسبت به بیضه سمت راست دارد و عوارض واریس و ترومبوزهای (لخته های) وریدی در سمت چپ بیشتر است.

برطبق یک پژوهش  انجام شده درمورد بروز واریکوسل در مشاغل مختلف توسط موسسه تبیان طب در سال 90  ، بالغ بر 75 درصد از پرسنل اورژانس بدلیل ایستادن های طولانی و انجام کارهای سنگین در حین انجام کار  به درجات مختلفی از واریکوسل مبتلا بودند ، که فقط حدود 10 درصد آنان از بیماری خود اطلاع داشتند و از این حیث پرسنل اورژانس 115 رکوردار بودند .ادامه مطلب...
ارسال توسط مديريت وبلاگ احياء

  .c.p.r موفق

در غروب جمعه 23/04/91 با تلاش پرسنل پایگاه عدل خمینی(ساعدی ، کاظمی ) و با یاری خداوند متعال ، جوان 27 ساله مشهدی که از تنگی نفس و chest painشاکی بود و  در حین انتقال به بیمارستان قائم (عج) دچار ایست قلبی تنفس شده بود  با احیای به موقع و مناسب و انتقال سریع به بیمارستان امام رضا (ع) به زندگی برگشت  و بعد از 12 ساعت بیمارستان را ترک نمود و به آغوش خانواده اش بازگشت .
ارسال توسط جواد ساعدی (مديروبلاگ)

 
 

ترومبوز ورید عمقیDVT اورژانس خطرناک بیماریهای داخلی

 
 
                      

                         

بيماري است كه در اثر تشكيل لخته خون در يك وريد عمقي (معمولا پشت ساق پا يا جلوي ران ) به وجود مي آيد.
 
با تشكيل لخته و افزايش حجم آن وريد ممكن است مسدود شود اگر لخته خون جدا شده و به مويرگ هاي ريه برسد مي تواند بيماري كشنده آمبود ريوي و... را ايجاد كند.
 
علل عمده بيماري ترومبوز وريد عمقي: بيهوشي, عمل جراحي و بي تحركي هاي ناشي از آن ,آسيب ديواره عروق و مشكلات انعقادي مي باشد.
 
در صورت اختلال ارثي انعقادي , چاقي , بارداري , سابقه قبلي ابتلا به DVT و افزايش سن ريسك ايجاد آن افزايش مي يابد.
 
بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط جواد ساعدی (مديروبلاگ)

 گرمازدگی و درمان آن

درمان گرمازدگی, گرمای تابستان

گرمازدگی چیست؟
گرمازدگی موقعیتی حادّ و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد.درحالت گرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند.ادامه مطلب...
ارسال توسط مديريت وبلاگ احياء

آمبولی ریوی چیست و چه علائمی دارد ؟

آمبولی ریوی عبارت است از انسداد شریان ریه توسط جسمی خارجی که در خون وجود دارد . در اثر این عارضه اکسیژن کافی به شش ها نمی رسد .

خطرناکترین عارضه ایجاد شده براثر تشکیل لخته های وریدی کنده شدن لخته می باشد. ‏لخته کنده شده از طریق سیاهرگ های بزرگ و پس از عبور از حفره های راست قلب ‏وارد سرخرگ ریوی شده ودر این سرخرگها گیر کرده و منجر به انسداد آنها می شود. ‏

 ادامه مطلب...
ارسال توسط
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
امکانات جانبی

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 9
بازدید دیروز : 33
بازدید هفته : 9
بازدید ماه : 652
بازدید کل : 1716171
تعداد مطالب : 201
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1-_ !News _-

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
 دانلود نوحه - دانلود نوحه


--------------------------------------------------------------------------------