وضعیت اورژانس 115 سبزوار خیلی اورژانسی شد! (اخراج جمعی از پرسنل اورژانس115 سبزوار)

 

واینگونه بود!!!

برای کاهش آسیبهای ناشی از این حوادث، سازمانهای مختلفی به وجود آمده‌اند که فوریتهای پزشکی (EMS) که زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور می‌باشد، یکی از آنهاست.
برای استقرار نیروهای این سازمان مکان خاصی با عنوان پایگاه‌های بین شهری (جاده‌ای) یا درون شهری تعریف شده تا نیروهای مستقر در آن با آمادگی لازم و حفظ تجهیزات پایگاه به بخشی از گذران زندگی خود بپردازند.
پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستانی (115) برای اینکه در حداقل زمان بر بالین بیمار حضور یابند در مکانهای مورد نیاز در سطح شهر و جاده پراکنده شده‌اند و ممکن است محل استقرار یک واحد امدادی در داخل مراکز درمانی، ایستگاه آتش‌نشانی یا ساختمانهای مجزا و حتی یک کانکس باشد. استاندارد اختصاص پایگاه اورژانس به یک منطقه در شهرها براساس جمعیت و در جاده‌ها براساس فاصله می‌باشد.
نیروهای اورژانس به طور قانونی و معمول باید 24 یا 48 ساعت را در پایگاه درون شهری یا بین شهری بگذرانند، فضای مناسب یک پایگاه امدادی باید دارای 120 تا 140 مترمربع زیربنا، دارای حصار و حداقل یک پارکینگ مجزا، آشیانه برای دو دستگاه خودروی آمبولانس، اتاق استراحت کارکنان، مرکز بی‌سیم، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه باشد.
اورژانس پیش بیمارستانی در سال 1354 با هدف رسیدگی به موارد فوریتهای پزشکی و ارایه خدمات به مصدومان و بیماران اورژانسی در کشور ایران راه‌اندازی شد و تاکنون در حال خدمت رسانی به هموطنان در عرصه فوریتهای پزشکی می‌باشد.
این سیستم، از اورژانس بیمارستانها و مراکز درمانی مجزا بوده و برای ارایه خدمات در صحنه حادثه و بر بالین بیمار طراحی شده است، به طوری که پس از حاضر شدن بر بالین بیمار یا مصدوم و ارایه خدمات فوریتهای پزشکی و انتقال وی به نزدیکترین مرکز درمانی کار آن به اتمام می‌رسد. در واقع چرخه کار اورژانس پیش بیمارستانی (115) از صحنه حادثه شروع شده و به مرکز درمانی ختم می‌شود.
به گزارش خبرنگار ما از سبزوار، خبرها حاکی از آن است که در جلسه اعضای هیأت مدیره دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و مسؤولان اورژانس تصمیم به اخراج برخی از کارکنان اورژانس جاده‌ای این شهرستان در اردیبهشت ماه گرفته شده است.
تحقیقات خبرنگار ما از کارکنان اورژانس سبزوار نشان می‌دهد، پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای سبزوار از سال 84 در اختیار بخش خصوصی بوده است و پس از تصویب وزیر بهداشت و درمان مبنی بر استخدام نیروهای این بخش از کادر بهداشت و درمان تغییر تعداد 6 پایگاه از 12 پایگاه جاده‌ای اورژانس 115 همچنان در اختیار بخش خصوصی مانده است و فقط 6 پایگاه دولتی شده‌اند.همچنین استخدام نیروهای اورژانس شهری 115 سبزوار با پیگیری روزنامه قدس به سرانجام رسیده است.
گزارشها حاکی از آن است، این 6 پایگاه اورژانس 115 را به صورت اضافه کار و با اخراج کارکنان آن به بخش دولتی واگذار کرده‌اند.
این در حالی است که برخی از این افراد شرکتی و دارای سابقه چند ساله و خانواده‌دار می‌باشند.


اخراج به دستور آقای رئیس
به گزارش خبرنگار ما، در مصوبه اخیر دولت هیچ گونه شرطی برای تبدیل شرکتی به قراردادی وجود ندارد و سابقه کاری مدنظر نیست و تمامی کارکنان باید قرارداد کار معین داشته باشند. از این رو هر گونه ادامه خدمت شرکتی برای کادر اداری و نیروی انسانی وجاهت قانونی ندارد.
در مصوبه‌ای که در اول بهمن ماه سال 90 در هیأت دولت گذرانده شد، تمام نیروهای شرکتی تبدیل وضعیت شده و دیگر دستگاه‌های اجرایی حق ندارند با شرکتهای واسط تأمین نیرو قرارداد ببندند، بلکه باید به طور مستقیم با خود نیروها قرارداد بسته شود.
اینها بخشی از جزییات مصوبه دولت درباره استخدام و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی است.اما خبرها حاکی است، 35 نفر از نیروهای شرکتی اورژانس 115 سبزوار که بنا بر قولهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی قرار بود پس از گذشت چند ماه فعالیت به صورت رسمی استخدام شوند، حال حکم اخراج خود را دریافت کرده‌اند.
یکی از نیروهای تعلیق شده اورژانس 115 سبزوار در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: اوایل آذرماه سال گذشته بود که کمبود نیرو در بخش تکنسین و فوریتهای پزشکی در استان سبب شد تا مشهد به عنوان مرکز استان خراسان رضوی فراخوانی را به صورت گسترده به تمام شهرستانهای همجوار اعلام کند و از تمام نیروها خواست تا برای تبدیل وضعیت خود اقدام کنند.
وی ادامه داد: این بهترین فرصت برای نیروهای اورژانس سبزوار برای تبدیل وضعیت بود، مراحل کار از جمله گزینش و مصاحبه برگزار شد و بیشتر نیروهای سبزوار نیز در این مصاحبه قبول شدند.
دیگر نیروی شرکتی در حال تعلیق 115 سبزوار در گفت و گو با خبرنگار ما ادامه داد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برای جذب نیروهای بومی سبزوار نیز فراخوانی را بر اثر فشارهای وارد شده از سوی استان برگزار کرد و از تمام نیروهای تکنسین و فوریتهای پزشکی که حدود 70 نفر بودند، خواست تا در شهرستان ادامه فعالیت دهند، در یازدهم بهمن ماه سال گذشته فراخوان اعلام شد و در 21 بهمن ماه تمامی نیروهای شرکتی برای تبدیل وضعیت، مدارک خود را به دانشگاه ارایه دادند.


تصمیمی برای افزایش نیرو در اورژانس نداریم
نماینده نیروهای تکنسین و فوریتهای پزشکی سبزوار گفت: طبق دستور دکتر حسن‌پور، فرمی برای گزینش توسط نیروها تکمیل شد و در این فراخوان از 70 نیروی شرکتی تنها 35 نفر استخدام شدند.
دکتر حسن‌پور از بقیه نیروها خواست تا به صورت شرکتی چند ماهی را ادامه فعالیت دهند تا به مرور نسبت به استخدام آنها اقدام کند.
وی به وعده کاذب رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار درخصوص استخدام بقیه نیروهای تکنسین اشاره کرد و اظهار داشت: پس از گذشت دو ماه از این موضوع سابقه کاری بهانه بزرگی برای وی بود تا به وعده خود عمل نکند، بهانه‌ای که طبق مصوبه هیأت دولت حذف شد و بقیه نیروها که 35 نفر بودند، به صورت تعلیق و اخراج درآمدند، البته باید گفت، نیروهای شرکتی فوریت سبزوار هر کدام دارای سوابق کاری 5 تا 40 ماه و اکثراً متأهل هستند. این اجحاف بزرگی در حق نیروهای شرکتی است؛ زیرا براحتی می‌توانستند طبق فراخوان مشهد و دیگر شهرستانها تبدیل وضعیت داده و بدون هیچ گونه مشکلی استخدام شوند.
این نیروی در حال تعلیق تصریح کرد: این کار از سیاستهای دکتر بود تا با دادن وعده استخدام تمامی پایگاه‌های اورژانس را در ایام تعطیلات نوروز فعال نگه دارد تا طی بازدیدهایی که از وزارتخانه از پایگاه‌های 115 سبزوار می‌شود، اورژانس خالی از نیرو نماند تا به نوعی زیر سؤال نرود.
وی ادامه داد: 24 فروردین ماه ساعت 13 ظهر جلسه‌ای در حد یک ساعت در دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شد و رئیس دانشگاه با بیان اینکه هیچ گونه تصمیمی برای افزایش نیرو در اورژانس نداریم، آب سردی را روی همه نیروهای شرکتی ریخت و گفت، 35 نیروی گرفته شده کافی است. وی اظهار داشت: ناگفته نماند کمبود نیروی تکنسین و فوریتهای پزشکی سبب شد تا همزمان با سبزوار، شهرستانهای دیگر مانند اسفراین و بجنورد نسبت به برگزاری فراخوان اقدام کنند. نیروهای اورژانس 115 سبزوار شکست بزرگی خوردند؛ زیرا اگر به وعده دکتر اعتماد نمی‌کردند و در مشهد می‌ماندند، از نظر پیشرفت کاری بسیار جلوتر از موقعیت کنونی بودند.


تعطیلی پایگاه 115 توحید شهر به علت کمبود نیرو
نماینده نیروهای تکنسین و فوریتهای پزشکی سبزوار با بیان اینکه در صورتی که بار دیگر مشهد فراخوان نیرو بدهد، هیچ یک از نیروهای شرکتی اورژانس در سبزوار نخواهند ماند، اظهار داشت: طبق آخرین اخباری که از اورژانس داریم، پایگاه 115 توحیدشهر به علت کمبود نیرو تعطیل شده است و در صورتی که سانحه‌ای در این مکان رخ دهد، باید نیرو از سه راه امداد و داخل شهرستان به این محل اعزام شود، زمان طلایی رسیدن بالای سر بیمار 4 تا 6 دقیقه است اگر پایگاه 115 شهدای گمنام به علت کمبود تکنسین تعطیل شود، این زمان طلایی به 10 دقیقه افزایش خواهد یافت که ممکن است در همین زمان جان چندین بیمار از دست برود.
وی ادامه داد: شهرک توحید سبزوار جمعیتی بیش از 20 هزار نفر خانوار دارد و خانه‌های مسکن مهر نیز که بیش از 5 هزار واحد است به آن اضافه خواهد شد و این حجم زیاد می‌طلبد که دو پایگاه اورژانس در آن مستقر شود که متأسفانه همان یک پایگاه هم بسته شده است و نیروهایش اخراج شده‌اند.
وی ادامه داد: مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی نبود بودجه و اعتبار را بهانه کرده‌اند و این در حالی است که در مراسم جشن روز پرستار 15 میلیون تومان هزینه کرده‌اند.
اما تعطیلی پایگاه اورژانسی که برای مردم و خدمت به آنان است، صرفه جویی کردن در بودجه است.
وی افزود: مقرر است با اخراج نیروهای شرکتی 15 نفر از معرفی شدگان بنیاد شهید سبزوار کار تخصصی این نیروها را برعهده بگیرند، افرادی که تنها تزریقات آموزش دیده‌اند با انجام اینکار 5 پایگاه 115 جاده‌ای از جمله زعفرانیه، صدخرو، داورزن، توحید شهر و... تعطیل خواهد شد و دکتر حسن‌پور با استفاده از این 15 نیرو فقط خواهد توانست 2 پایگاه را فعال نگه دارد.
وی ادامه داد: مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار وعده‌های زیادی داده‌اند اما هیچ اقدام عملی از سوی آنان صورت نگرفته است.


انتقاد از مسؤول منطقه‌ای اورژانس 115 سبزوار
وی با انتقاد از مسؤول اورژانس 115 سبزوار گفت: وی هیچ گونه سابقه مدیریت در این پست را ندارد، زیرا پیش از منصوب شدن به این سمت به عنوان یک پرستار و بعد کارشناس انجام وظیفه می‌کرد.
نماینده نیروهای شرکتی سبزوار ادامه داد: سال گذشته از مسؤول اورژانس سبزوار خواستند تا 10 نفر از نیروهای خود را به عنوان پرستار نمونه معرفی کند. وی در یک اقدام بسیار حیرت‌انگیز نام خودش را به عنوان اولین پرستار نمونه رد کرده بود، خوب کدام مدیر چنین کاری انجام می‌دهد.


تحصن خانواده نیروهای شرکتی اورژانس 115 سبزوار
خانواده‌های نیروهای شرکتی اورژانس 115 سبزوار با تحصن در مقابل فرمانداری خواستار حل مشکل اخراج نیروهای شرکتی شدند.
گفتنی است، مهندس شعبانی عطار با ارسال نامه‌ای مکتوب و مهر و موم شده از رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خواستار رسیدگی به حل مشکل تبدیل وضعیت این نیروها شد. گویا نامه فرماندار نیز تأثیری در حل این موضوع نداشت و دکتر حسن‌پور مخالف صریح دستور ریاست جمهوری درخصوص تبدیل نیروهای شرکتی به قراردادی می‌باشد.
تحقیقات خبرنگار ما از کارکنان اورژانس سبزوار نشان می‌دهد که پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای سبزوار از سال 84 در اختیار بخش خصوصی بوده است و پس از تصویب وزیر بهداشت و درمان مبنی بر استخدام نیروهای این بخش از کادر بهداشت و درمان تغییر 6 پایگاه از 12 پایگاه جاده‌ای اورژانس 115 همچنان در اختیار بخش خصوصی مانده است و فقط 6 پایگاه دولتی شده‌اند.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 117358

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:
ارسال توسط وحید حکم آبادی
آخرین مطالب

آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
امکانات جانبی

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 39
بازدید دیروز : 109
بازدید هفته : 257
بازدید ماه : 900
بازدید کل : 1716419
تعداد مطالب : 201
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1-_ !News _-

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
 دانلود نوحه - دانلود نوحه


--------------------------------------------------------------------------------